Урок 1. Архітектура. Архітектурні стилі. Види архітектурних споруд.

Сім чудес світу

Мета: Ознайомити з поняттям «архітектурний стиль»; навчити виділяти ознаки, що характеризують той чи інший стилі; дати загальне уявлення про основні європейські стилі; учити сприймати архітектурну споруду як єдність зовнішнього та внутрішнього; познайомити учнів з архітектурними чудесами світу; виховувати естетичні смаки учнів.

Обладнання: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; навчальні плакати і фотографії різних стилів архітектурних споруд; презентація, відеофільм.

Терміни:

· Симетрія - розміщення частин предмету у просторі, коли одна половина є дзеркальним відображенням іншої.

· Асиметрія - порушення симетрії.

· Архітектурний стиль - це характерні для кожного часу прийоми побудови планів, об'ємних композицій, використання будівельних матеріалів і конструкцій, типових архітектурних форм й способів синтезу архітектури з іншими видами мистецтва.

· План- виконане в певному масштабі графічне зображення горизонтальної проекції будинків або комплексу будинків.

· Фасад- зовнішній вигляд, зовнішня поверхня лицьового боку будівлі.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Евристична бесіда.

  • Які види мистецтва належать до об'ємно-просторових?
  • Яка роль відводиться архітектурі в житті людини?
  • Які архітектурні споруди вам подобаються найбільше?
  • Що ми розуміємо, коли говоримо, що «архітектура споруди недостатньо виразна, або навпаки, «дуже виразна й красива»?
  • Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

Продовжте речення

Архітектура - це вид образотворчого мистецтва ...

Слайд 2. За визначенням давньоримського архітектора Вітрувія архітектура базується на трьох «китах»... (міцність, корисність, краса).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слайд 3. Архітектура - один з основних і найдавніших видів мистецтва, галузь людської діяльності, яка виникла на ранніх стадіях розвитку суспільства. Кожна епоха ставила перед архітектурою нові завдання, які визначалися структурою суспільства певного часу, його виробничою основою, географічними умовами, системою релігійних уявлень та іншими чинниками. Тому існує поняття, що допомагає розібратися у різноманітті архітектури і визначити відмінні риси будівель різних епох. Це поняття - архітектурний стиль.

ІV. Оголошення теми уроку.

V. Викладення нового навчального матеріалу

Розповідь учителя з елементами бесіди.

В мистецтві архітектури виділяють три основні види:

  • об'ємних споруд (житлові, громадські та промислові будівлі);
  • ландшафтна (пов'язані із створенням садово-паркового комплексу);
  • містобудівництво (планування нових міст, а також реставрація та оновлення старих районів).

Слайд 4. Твори архітектурного мистецтва вражають своєю красою, викликають сильні емоції. Перш за все - це культові споруди. Люди здавна приділяли особливу увагу тим місцям, де вони могли б звернутися до богів. У різних релігіях склалися різні традиції будівництва культових споруду але всі церкви, монастирі, храми, мечеті, синагоги об'єднує те, що вони налаштовують людину на піднесений лад, змушують звернутися до своїх почуттів, замислитися.

Громадські споруди призначені для загального користування. Це - музеї, театри, інститути, школи, магазини...

Заводи, фабрики, складські приміщення, гаражі - це промислові споруди.

Особливості створення житлових будинків залежать, у першу чергу, від національних традицій і повинні відповідати потребам тих, хто в них мешкає. Людям у них має бути зручно і комфортно.

Слайд 5. Архітектурний стиль - сукупність основних рис та ознак архітектури певного історичного часу і місця, яка проявляється у функціональних, конструктивних, мистецьких особливостяхбудов.

Слайд 6.

Слайд 7, 8. Романський стиль

Романський стиль панував у західноєвропейському мистецтві Х-XIII століть. Назва стилю походить від латинського слова romanus - римський. Романські споруди відрізнялися монументальністю конструкцій, широким застосуванням напівкруглих арок і склепінь, які спираються на колони. Основними будівлями романського періоду стали храм-фортеця та замок-фортеця, для яких характерними є лаконічні геометричні форми, товсті стіни, маленькі вікна. Архітектуру романського стилю називають «духовністю, втіленою в камінні».

Демонстрація об'єктів архітектури романського стилю.

  • Назвіть характерні риси романського стилю в архітектурі названих споруд.

Слайд 9, 10. Готичний стиль.

Слово «готичний» походить від італійського gotiсo - «незвичний». Готичне мистецтво було культовим за призначенням та релігійним за тематикою. Воно зверталось до вищих божественних сил, вічності й християнського світогляду. Готичний стиль відобразився переважно в архітектурі храмів, соборів, церков. Також у той час набуло популярності будівництво - міські ратуші, ринки, розкішні замки знаті. Для готики характерні арки із загостреним верхом, вузькі та високі башти й колони, багато оздоблені фасади з різними деталями та багатоколірні вітражні стрілчасті вікна.

Демонстрація об'єктів архітектури готичного стилю.

  • Визначте характерні особливості, притаманні архітектурі готичного стилю.

Слайд 11, 12. Класицизм.

Назва цього художнього стилю походить від французького слова classicisme і перекладається як «зразковий». Епоха класицизму тривала до початку 19 століття. «Батьківщиною» цього стилю вважають Францію. Головною рисою класичної архітектури було наслідування форм античного зодчества як еталону гармонії, простоти, вишуканості, логічної ясності й монументальності. Будівлям класицизму властива регулярність планування й чіткість об'ємних форм. Основою архітектурної мови став ордер, подібний за пропорціями до античності. Також набули популярності симетрично-осьові композиції, рельєфи, колони, портики, статуї.

Перегляд ілюстрацій із зображенням об'єктів епохи класицизму.

  • Які характерні ознаки має стиль класицизм в побачених спорудах?

Слайд 13, 14. Бароко.

Цей художній стиль зародився в Італії і поширився країнами Європи після епохи Ренесансу. Бароко в перекладі з італійської означає «чудернацький». Великого значення в цей час набули церемоніали, етикет, ушляхетнення образу життя й зовнішнього вигляду людини. Основні риси стилю бароко - парадність, пишність, динамічність. Архітектура бароко відрізняється просторовим розмахом, плавністю й складним поєднанням криволінійних форм, злиттям об'ємів у динамічну масу, багату на скульптурний декор. Часто зустрічаються розгорнуті колонади, пілястри. Куполи набувають складних форм, стають багатоярусними. Характерні деталі бароко - теламот (атлант), каріатида, маскарон.
Демонстрація об'єктів архітектури стилю бароко.

  • Які характерні ознаки має стиль бароко в продемонстрованих спорудах?

Слайд 15, 16. Рококо

Рококо (фр. rococo, від фр. Rocaille - декоративна раковина, черепашка, рокайль) - стиль у мистецтві, який виник у Франції в першій половині XVIII сторіччя. Для рококо типові невеликі кімнати з закругленими кутами або ж овальні в плані. У творах цієї архітектури прямі лінії і плоскі поверхні майже зникають або, принаймні, замасковуються фігурною обробкою. Архітектори рококо намагалися згладити кут між стіною і стелею за допомогою падуги - плавного напівкруглого переходу, який декорувався тонким орнаментальним рельєфом. Стиль рококо створений для жінки й пристосований до її мінливих смаків і примх. Майже головним словом доби рококо було слово «примха» (каприз). У мистецтві визначається легкими, нервовими, ніжними та химерними формами («грайливе» рококо). Він виявився насамперед у розплануванні і декорації інтер'єру (палаців, церков, костьолів).

Слайд 17, 18. Неоготика або Псевдоготика

Неоготика або Псевдоготика - (тобто нова або ж псевдо готика) - напрямок в архітектурі, що сполучає елементи готики з ясними композиціями, що йдуть від класицизму. Частка «нео» - вказівка, що стиль виник на новому етапі розвитку архітектури кінця 18-середини 19 ст. і є складовою частиною так званих історичних стилів.

Слайд 18, 19. Модерн.

Поняття «модернізм» (від фр. moderne - новітній, сучасний) - це сукупність течій у мистецтві, які характеризуються відмовою від традицій класичного мистецтва, прагненням до пошуку нових, нетрадиційних форм.

В архітектурі модернізм характеризується відмовою від традиційних деталей у зовнішньому вигляді будівель, наданням великого значення новим формам, матеріалам і конструкціям. Саме в цей час виникло поняття «призма зі скла та бетону». Головним в архітектурі модернізму є акцент на зручність і практичність. А окрасою будівлі часто виступають сам матеріал та незвичайна конструкція.

Демонстрація об'єктів архітектури модернізму.

  • Визначте характерні ознаки споруд в стилі модерн.

Слайд 20, 21. Наступний стиль, який ми розглянемо це - античний стиль. Термін «античний» було введено італійськими гуманістами в епоху Відродження для визначення греко-римської культури. До античного стилю належать архітектурні пам'ятки Сіми чудес світу.

Слайд 22. Демонстрація відеофільму «Сім чудес світу. Сім нових чудес світу» з поясненням вчителя.

Сім чудес світу

  • Єгипетські піраміди

Ці піраміди, що здіймаються над гарячими пісками Лівійської пустелі та простягаються на десятки кілометрів, розташовані неподалік від сучасного Каїра. Археологи нарахували 80 пірамід, не всі вони збереглися до нашого часу. Найграндіозніша - піраміда Хеопса - здіймається на 137 метрів. Вчені досі не можуть збагнути, як стародавнім людям вдалося звести такі величезні споруди та ще й надати їм правильної форми.

  • Висячі сади Семіраміди

За 90 км від Багдада знаходяться руїни Вавилона - великого стародавнього міста. У Вавилоні було багато дивних споруд, але найбільше вражали висячі сади царського палацу, за легендою побудовані Семірамідою, царицею Ассирії. В садах росли рідкісні дерева та найгарніші квіти. Висячі сади були зруйновані повінню.

  • Статуя Зевса в Олімпії

Древньогрецьке місто Олімпія було осередком культу верховного бога Зевса. У 7- 6 століттях до н.е тут було зведено безліч архітектурних шедеврів, з-поміж яких і величезна статуя Зевса. Автор творіння - відомий скульптор - Фідій. Величезний Зевс сидів на троні, зробленому із золота, слонової кістки та коштовних каменів. Статуя була перевезена до Константинополя, де згоріла під час пожежі 426 року.

  • Храм Артеміди в Ефесі

У 12 столітті до н.е. місто Ефес (Мала Азія) досягло небувалого розквіту. Городяни вирішили побудувати храм на честь його покровительки - Артеміди - богині родючості, полювання, мисливства, хоронительки цноти й породіль. Будівництво храму тривало 120 років. Споруда сильно постраждала від пожежі, була розграбована та зрештою поглинена болотистим ґрунтом.

  • Галікарнаський мавзолей

Це одна з найвеличніших пам'яток архітектури Стародавньої Греції. Гробниця розташована в Малій Азії, в столиці Карійської держави - Галікарнасі. Її висота - 50 м, а площа - 5000 кв. метрів. Мавзолей був споруджений в IV столітті до н.е. царицею Артемісією на честь царя Мавсола - дуже заможного, але жорстокого правителя. Мавзолей простояв 19 століть.

  • Колос Родоський

Велична статуя бога сонця - Геліоса - була споруджена 292 року до н.е. на о. Родос, що в Середземному морі. Її побудували місцеві жителі в пам'ять про успішну оборону острова від нападу полководця Деметрія та його військ. На семиметровому пагорбі здіймалася статуя юнака заввишки 36 метрів. Скульптура не простояла й півстоліття, бо була зруйнована землетрусом.

Сім нових чудес світу

  • Великий китайський мур

Збудований з метою захисту Китайської імперії проти вторгнень ворогів. Найстаріша частина муру була збудована ще в сьомому столітті до н. е. Довжина 8 851,8 км.

  • Місто Петра

Три з половиною години їзди від столиці Йорданії Аммана і ви опиняєтеся в зовсім іншому вимірі. Таке враження, що автомобіль чи автобус, на якому ви добиралися до міста Петра, переніс вас не на кілька сотень кілометрів на південь, а на тисячі років у минуле. Це місто було засноване понад 4 тисячі років тому набатейцями. Спочатку це були лише кілька печер, але дуже швидко Петра почала розростатися. Набатейці, які славляться працьовитістю і любов'ю до краси, видовбували в скелях грандіозні за розміром будівлі. У результаті за дуже короткий час місто перетворилося на одне з найбільших і процвітаючих у своєму регіоні.

  • Статуя Христа в Ріо-де-жанейро

Гігантська статуя Ісуса Христа дивиться на Ріо-де-Жанейро (Бразилія) з небувалою висоти. Статуя широко простягнула руки, наче обіймаючи і оберігаючи місто. На сьогоднішній день цей монумент, мабуть, головна визначна пам'ятка Бразилії. 
Ріо-де-Жанейро прекрасний.

  • Місто Чичен Іца

Давня цивілізація майя залишила багато місць із цікавою архітектурою серед яких священне місто народу Іца . Чичен-Іца, що у перекладі з мови місцевих племен - «гирло колодязя племені Іца», політичний і культурний центр майя на півночі півострова Юкатан (Мексика), чудовий еко-археологічний парк, райське місце із безліччю храмів і великою кількістю найдавніших реліквій. Головна піраміда давнього міста Чічен-Іца, руїни якого збереглися й донині - «Храм Кекулькана» - «дев'яти поверхова» піраміда, висотою в 24 метри, має 4 широкі сходові марші по 91 сходинці на кожній зі сторін. Разом із верхнім майданчиком у сумі це дає 365 - число днів у році. Ціково, що лише у дні весняного і осіннього рівнодення (20 березня і 21 вересня) приблизно о 03:00 дня сонячні промені падають на парадні сходи піраміди так, що світло і тінь від перил утворюють зображення семи рівнобедрених трикутників, що сплітаються у химерний візерунок, який нагадує змію довжиною 37 метрів!

  • Колізей

Колізе́й чи раніша назва Амфітеатр Флавіїв - найбільший амфітеатр Стародавнього Риму, символ імператорської могутності. Розташований у Римі. Вміщав близько 50000 глядачів.

  • Тадж Махал

Та́дж-Маха́л - монумент, розташований за два кілометри від міста Агра (Індія), на березі річки Джамна. Збудований імператором Шах Джахан Мугалом як мавзолей для своєї персидської дружини Мумтаз-Махал. Висота Тадж-Махалу з маківкою досягає 74 м. В його основі лежить квадратна платформа зі сторонами понад 95 м. По кутах мавзолея розташовані чотири мінарети.

Стіни викладені полірованим мармуром, зовні в деяких місцях доповнені червоним піщаником. У вікнах та арках - ажурні решітки. Склепінчасті переходи розписані сурами із Корану арабськими літерами.

Більшість дослідників вважають, що Тадж-Махал побудовано з матеріалів, які привозилися з усієї Індії і Азії. Для транспортування будівельних матеріалів використовували понад 1000 слонів. Білий мармур привозили з Раджастану, яшму з Педжабу, нефрит і гірський кришталь з Китаю. Бірюзу завозили з тібету, лазур з афганістану, сапфіри з Шрі Ланки , сердолік з Аравії.

У будівництві брало участь до 20 000 робітників. Ім'я архітектора невідоме, але поширена думка, що в розробці проекту брали участь найкращі архітектори Індії та інших країн Сходу на чолі з агрським архітектором Устад-Ісою. Не виключено, що одним з авторів був сам Шах Джахан, який мав високий художній смак.

  • Мачу Пікчу

Перу - священна країна на території Латинської Америки. Щоб дістатися в серце стародавньої цивілізації, треба піднятися на гірське плато в Андах, на висоту 2353 м над рівнем моря. Мачу-Пікчу називають шляхом у небеса. Воно розташоване на краю прірви. Мачу-Пікчу, побудоване в 1460 році, ховається за скелями і густими джунглями, надійно вкрите від очей. Оскільки в Андах часті землетруси, будівництво міста в цій місцевості є зовсім незвичним. Інки недовго прожили в Мачу-Пікчу, менше ста років, хоча будували його на віки. У 1911 році царство інків вперше виявили дослідники.

Наша подорож відбулася. Ми мандрували в часі по різним державам світу.

  • Назвіть архітектурні споруди, які вам найбільше сподобалися та запам'ятались, до, якого стилю архітектури вони належать.

VІ. Практична робота

Виконати малюнок архітектурної споруди Семи чудес світу або архітектурну споруду за власним задумом.

VІІ. Закріплення нових знань

Метод «Мікрофон»

  • Що таке архітектура?
  • Назвіть відомі вам приклади архітектурних споруд?
  • Чи сподобався урок?
  • Що запам'яталося?

VІІІ. Підсумок уроку

Аналіз виконаних робіт, оцінювання робіт, виставка-огляд робіт.

IX. Домашнє завдання

Проаналізувати архітектурні споруди свого міста.

Урок 5. Архітектурні пам'ятки України


Просторова будова природних форм як аналогів архітектурних споруд (біоніка).

Мета: Розширити уявлення про дизайн, ознайомити з наукою біонікою та показати її значення в житті людей. Спонукати до пізнання законів природи, пошуку біонічних форм. Навчити створювати контурні замальовки спрощених природних форм. Розвивати фантазію, уяву, творчу думку, акуратність в роботі, увагу, зорове сприйняття.

Обладнання:альбом, кольорові олівці, фломастери, гелеві ручки, лінійка; відео «Біоніка»

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Що таке архітектура?
  • Які елементи архітектури використовуються у спорудженні будівель?
  • Що таке дизайн?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Більшість споруд, які ми бачимо, мають прямокутні форми стін, вікон, дверей, дахів. Житлові, промислові, громадські будівлі з такими формами для нас прості і звичні. Проте, людину все більше цікавлять природні форми і їх гармонійність. Гармонію природи ми можемо відтворити різноманітними міцними, пластичними, сучасними матеріалами в техніці, архітектурі, скульптурі, декоративно-ужитковому мистецтві. Зокрема в архітектурі - це поява біонічних споруд, з якими ми ближче познайомимось.

ІV. Оголошення теми та мети уроку

Слайд 2.

V. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя

Слайд 9. Щоб створити нові об'єкти дизайнери звертаються по допомогу до живої природи. Вони запозичили багато цікавих форм у природи, яка намагається економити енергію, матеріали і час. Тож конструювання об'єктів на основі природних форм називається біонікою.

Слайд 10. Слово «біоніка» перекладається з грецького bion - елемент життя; той, що живе.

- Біоніка відносно «молода» наука, вона «народилася» у 1960р. у м.Дайтон /США/.

- Девіз біоніки: «Живі прототипи - ключ до нової техніки».

- Емблемою біоніки є схрещені скальпель, паяльник та знак інтегралу.

Слайд 11. Ідея застосування знань про живу природу для вирішення інженерних задач належить Леонардо да Вінчі, який намагався побудувати літальний апарат з крилами, що махають, як у птахів: орнітоптер.

Біоніка - це наука про використання знань, конструкцій і форм, принципів і технологічних процесів живої природи в техніці і будівництві. Академіки характеризують цю науку як цілеспрямовані пошуки в «живій» природі «зразків» для створення технічних засобів.

Протягом багатьох століть люди вивчали, досліджували і копіювали живу природу. Вона у процесі свого розвитку прагне до всебічної економії енергії, будівельного матеріалу і часу, до витриманої пропорційності і конструктивності. Це знаходить відображення в предметах першої необхідності та в житлі, які створені людьми на основі природних аналогів. Використовуючи відношення «золотого перетину», яке люди підмітили у природі, ми можемо будувати міцні, красиві, функціональні споруди.

Біонічні споруди- надійні, економічні, здатні до самоналагодження.

Демонстрація відео «Біоніка»Літаки, гелікоптери, підводні човни - принципи їх побудови виявила наука біоніка.

Зразки біонічних витворів:

Слайд 12. Японські суднобудівники створили корабель-копію кита. Він на 25 % швидше рухається від інших.

  • Слайд 13. Російські інженери створили автомобіль-снігохід, який рухається як пінгвін. Ця машина при масі 1300 кг. Має швидкість 50 км/год.
  • Слайд 14. Інженер О.Теребльов (Рос.) створив «підземохід», який рухається як кріт.
  • Слайд 15. Розміщення квартир в багатоповерхівках ідентичне розміщенню кукурудзяного насіння на качані.
  • По формі листків рослин конструктори створили «складчасті» конструкції дахів.
  • Слайди 17-22. Подивіться на споруди, конструкцію яких підказала природа: будинки -мушлі, будинки-кукурудзи, будинки у формі равлика, листка і бутона квітки.

Архітектори не зразу будують біонічний будинок. Це клопіткий процес, який вимагає спостереження, точних математичних розрахунків, знання будівельних технологій та якості будівельних матеріалів.

Основні методи дизайнерської біоніки.

1. Дослідження живих організмів.

2. Відбір необхідних і корисних функцій живої природи. Створення ескізу.

3. Знаходження методів і способів технічного моделювання біологічних процесів.

4. Моделювання нових об'єктів.

5. Розробка технічного зразка.

Створені нові форми - це синтез природних форм і вироблених прогресом науки і техніки засобів.

В біонічних спорудах природні кольори, які архітектори відтворюють, підкреслюють гармонічність споруд із природою.

Питання до учнів:

1.Які форми рослин чи тварин вам подобаються і чому?

2. Чи цікавились ви будовою тіл тварин (жука, риби...)?

3. Які гармонійні природні форми ви зустрічали вивчаючи природознавство і біологію в школі?

Живучи в природному середовищі діти бачать і відчувають гармонію. У красі квітки, структурі розлогого дерева, витонченості тіла медузи та інших живих формах ми можемо побачити споруди в яких у майбутньому могли б жити. Тому сьогодні ви (учні) творчо попрацюєте над ескізом.

VІ. Практична самостійна діяльність учнів

Створення ескізів біонічної споруди взявши за основу форму, рухи, будову частин організмів тварин чи рослин. Кольорову гаму передати фломастерами, олівцями, гелевими ручками (Птах - літак, кульбабка - парашут, кукурудзяний початок - будинок, восьминіг - присоски, рип'ях - защіпки)

VІІ. Підсумок уроку

Аналіз робіт. Демонстрація учнівських робіт. Виставка-оглад робіт. Оцінювання робіт.

Кращі ідеї оцінюються високим балом і наліпкою «Найкращий на уроці!», учні які старались - наліпкою «За творчість», та діти, які намагались відтворити свої ідеї, але були не акуратні у роботі - наліпкою «За старання».

Слайд 23. Екологічна хвилинка

Планета - наш дім! Любіть її та оберігайте, і вона відкриє вам всі свої таємниці! Ми знищили 900 видів рослин і тварин за останні 500 років, а це більше 216000 різноманітних винаходів і задумів, які могли б нам стати у пригоді. Тепер вони втрачені назавжди. Не дамо зникнути живому на Землі!

VІІІ. Домашнє завдання

В мережі Інтернет переглянути різні види плакатів.


Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати